Afrika İttifaqının mənzil-qərargahında Respublika Günü qeyd edilib
Efiopiyanın paytaxtı Əddis-Əbəbə şəhərində yerləşən və Afrika qitəsinin 54 ölkəsini özündə birləşdirən Afrika İttifaqının mənzil-qərargahında 28 May – Respublika Günü təntənəli şəkildə qeyd edilib.
Tədbirdə Afrika İttifaqının siyasi məsələlər üzrə komissarı xanım Aişə Abdullahi, Afrika İttifaqının qadınlar, gender məsələləri və inkişaf üzrə baş idarəsinin rəisi xanım Leyla Ben Əli, Afrika İttifaqı Komissiyasının Protokol İdarəsinin rəisi xanım Simon Abala, Efiopiyanın yüksək vəzifəli şəxsləri, o cümlədən Baş nazirin müşaviri Dr. Fasil Nahom, Efiopiya və Afrika İttifaqı yanında akkreditə olunmuş diplomatik nümayəndəliklərin rəhbərləri, aparıcı media nümayəndələri və Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrini bitirmiş efiopiyalı məzunlar iştirak ediblər.
Azərbaycan, Efiopiya və Afrika İttifaqının himnlərinin səslənməsi ilə başlayan tədbirin açılışında çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasındakı səfiri və Afrika İttifaqı yanında daimi nümayəndəsi Elman Abdullayev 1918-ci il mayın 28-də yaradılmış Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin müsəlman Şərqində ilk parlamentli demokratik respublika olduğunu qeyd edərək, onun Azərbaycan üçün xüsusi tarixi önəm daşıdığını bildirib. Azərbaycanın dinamik inkişafından danışan səfir E.Abdullayev əldə olunan uğurların əsasında dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin müdrik siyasətinin dayandığını xüsusi vurğulayıb. O, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycanın yeni-yeni uğurlara imza atdığını və dünyanın diqqət mərkəzinə çevrildiyini qeyd edib.
Ermənistanın ölkəmizə qarşı təcavüzündən bəhs edən səfir E.Abdullayev Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və ədalətli mövqeyinin dünya ictimaiyyəti və mötəbər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən birmənalı şəkildə dəstəkləndiyini qonaqların diqqətinə çatdırıb.
Tədbir zamanı Azərbaycanın zəngin mədəniyyəti və tarixini əks etdirən videoçarxlar nümayiş etdirilib və qonaqlara milli mətbəximizin nümunələri təqdim olunub.

The Day of Republic marked at the African Union Headquarters
28 May – The Day of Republic has been marked at the Headquarters of the African Union, organization located in Addis Ababa that unites in itself 54 states of the African continent.
Commissioner for Political Affairs H.E. Mrs. Aisha Abdullahi, Ag. Director of Women, Gender and Development of the African Union Ms. Leila Ben Ali, Chief of Protocol of the African Union Ms. Simon Abala, high-level officials of Ethiopia such as Counsellor of the Prime-Minister of Ethiopia Dr. Fasil Nahom, heads of diplomatic missions accredited in Ethiopia and African Union, representatives of media structures as well as Ethiopian graduates of Azerbaijani high schools attended the event.
The event was opened by the anthems of the African Union, Ethiopia and Azerbaijan. Ambassador of Azerbaijan to Ethiopia, Permanent Representative to the African Union H.E. Mr. Elman Abdullayev in his speech noted that the Republic established in 1918 was the first parliamentary democracy in the Muslim East and it has special historical value for Azerbaijan. Speaking about rapid development of the modern Azerbaijan, Ambassador Elman Abdullayev stressed out that all the achievements are closely linked to the name of the National Leader Heydar Aliyev. Ambassador Elman Abdullayev also informed the guests that under wise leadership of the President Ilham Aliyev Azerbaijan's rapid development is continued.
Ambassador Abdullayev also informed the guests about the military aggression of Armenia against Azerbaijan. He specifically stressed out that just position of our country is being also supported by the numerous resolutions of the international organizations.
Guests had an opportunity to taste delicious examples of Azerbaijani cuisine as well as watch the videos describing rich culture and history of Azerbaijan during the event.