Mətbuat şərhi 23 oktyabr 2017
Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini Mahmud Məmməd-Quliyev ölkəmizdə səfərdə olan Pan-Afrika Parlamentinin prezidenti Rocer Nkodo Danq ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Pan-Afrika Parlamenti arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi yolları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir müavini Azərbaycan ilə Afrika İttifaqı ölkələri arasında əməkdaşlığın cari vəziyyəti, əlaqələrin genişləndirilməsi baxımından son illər görülən işlərdən danışıb. O, Azərbaycan ilə Afrika ölkələri arasında ticarət əlaqələrinin inkişafının, bu xüsusda artıq birbaşa hava əlaqəsinin yaradılmasının əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Rocer Nkodo Danq təmsil etdiyi qurumun ölkəmizlə əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdə maraqlı olduğunu və bu məqsədlə müxtəlif sahələrdə işçi qruplarının yaradılmasının vacibliyini qeyd edib. O, həmçinin Pan-Afrika Parlamentinin fəaliyyəti barədə məlumat verib və Azərbaycanın Afrika qitəsində təşviqi baxımından təşkilatı mühüm platforma adlandırıb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Afrika ölkələri arasında təhsil, səhiyyə, informasiya texnologiyaları və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün potensialdan istifadənin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Mahmud Məmməd-Quliyev ölkəmizin son illər müxtəlif sahələrdə, o cümlədən informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı istiqamətində əldə etdiyi uğurlardan danışıb və Afrika ölkələrini Azərbaycanın peyklərindən yararlanmağa dəvət edib.

Press release 23 October 2017
President of Pan-African Parliament Roger Nkodo Dang has expressed the organization's keenness to expand cooperation with Azerbaijan as he met with the Azerbaijani Deputy FM Mahmud Mammadguliyev.
The  ways of developing cooperation between Azerbaijan and Pan-African Parliament have been discussed.
Nkodo Dang noted the importance of establishing working groups in a variety of fields. He highlighted the activities of Pan-African Parliament and described the organization as an important platform in terms of promoting Azerbaijan on the African continent.
Deputy FM Mammadguliyev highlighted the current state of cooperation between Azerbaijan and the African Union, as well as the work done in recent years to expand bilateral ties. He pointed out the importance of developing trade relations between Azerbaijan and the African countries, and the launch of direct air links.
The importance of the using potential for expanding cooperation in education, healthcare, information technology and humanitarian spheres between Azerbaijan and the African countries was underlined.
Mammadguliyev spoke of Azerbaijan`s recent achievements in a number of areas, including information and communication technologies. He invited the African countries to take advantage of the Azerbaijan`s satellites.