Efiopiyalı nazir Azərbaycanda qadınlar üçün yaradılan imkanları yüksək qiymətləndirib
Azərbaycanın Efiopiyadakı səfiri Elman Abdullayevin bu ölkənin qadın, uşaq və gənclər məsələləri üzrə naziri xanım Zenebu Tadesse ilə görüşü keçirilib.
Görüşdə səfir E.Abdullayev Azərbaycan qadınlarının ölkəmizin ictimai-siyasi həyatındakı rolu barədə danışıb, hələ 1918-ci ildə Şərqdə ilk dəfə qadına səsvermə hüququnun məhz Azərbaycanda verildiyini efiopiyalı nazirin diqqətinə çatdırıb. Dövlətimiz tərəfindən Azərbaycan qadınlarına böyük diqqət və qayğının göstərildiyini qeyd edən səfir birinci xanım, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın öz geniş fəaliyyəti ilə beynəlxalq aləmdə Azərbaycan qadınının nüfuzunu daha da yüksəklərə qaldırdığını, onun təşəbbüsü ilə Bakıda qadınların mədəniyyətlərarası dialoqda roluna həsr edilmiş tədbirlərin keçirildiyini bildirib. E.Abdullayev 2016-cı ilin Afrika İttifaqı tərəfindən "Qadın hüquqları ili" kimi qəbul olunduğunu xatırladaraq, Azərbaycan və UNESCO-nun birgə təşəbbüsü və səyi ilə Afrikanın Liberiya, Keniya, Tanzaniya, Uqanda kimi ölkələrində təhsil səviyyəsinin artırılması məqsədilə "Gənc qızların təhsili" adlı müxtəlif layihələrin həyata keçirildiyini qeyd edib.
Nazir Z.Tadesse Azərbaycanda qadınlar üçün yaradılan imkanları yüksək qiymətləndirib. O, Azərbaycanın bu sahədəki zəngin təcrübəsinin öyrənilməsinin zəruriliyini qeyd edib. Nazir qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsinin və hüquq-müqavilə bazasının yaradılmasının vacibliyini vurğulayıb. Nazir ölkəsinin təhsilin inkişafı ilə bağlı layihələrə maraq göstərdiyini, Efiopiya tərəfinin bu sahədə əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu bildirib.

Ethiopian minister highly appreciates opportunities provided to women in Azerbaijan
Ambassador of Azerbaijan in Ethiopia Elman Abdullayev held a meeting with Women, Child and Youth Affairs Minister Ms. Zenebu Tadesse. During the meeting Ambassador informed the Minister about role of Azerbaijani women in the social-political life of the country, noted that Azerbaijan was the first country in the Muslim East to grant women right to vote in 1918. While speaking about attention paid by Azerbaijan to woman issues, Ambassador pointed out special role of the First Lady of Azerbaijan, President of Heydar Aliyev Foundation Mrs. Mehriban Aliyeva in promotion of the image of the Azerbaijani woman, mentioned that following her initiative Azerbaijan organized an international conference devoted to the role of woman in the cross-cultural dialogue. Having reminded that year 2016 has been declared as "Woman Rights Year" by the African Union, Ambassador informed the Minister about the projects named "Education of young girls" realized by Azerbaijan and UNESCO in Liberia, Kenya, Tanzania and Uganda aimed to improve the level of education in those countries.
Minister Z.Tadesse highly appreciated opportunities created for women in Azerbaijan. She noted the importance of learning of rich experience of Azerbaijan in this sphere.