Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Afrika İttifaqının siyasi məsələlər üzrə komissarı xanım Aişə Abdullahinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Görüşdə Afrika İttifaqı nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfərinin ikitərəfli əlaqələrin inkişafına mühüm töhfə verdiyi qeyd olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın Afrika İttifaqı yanında müşahidəçi statusunda təşkilatla və üzv dövlətlərlə ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın inkişafında maraqlı olduğunu nəzərə çatdırdı. Afrika İttifaqının mənzil-qərargahında təşkil olunan müxtəlif tədbirlər vasitəsilə ölkəmizin Afrika ölkələri arasında daha yaxından tanıdılması üçün ardıcıl iş aparıldığını dedi. Azərbaycanın BMT Təhlükəsizlik Şurasının 2012-2013-cü illər üzrə qeyri-daimi üzvü olaraq Afrika məsələlərinə xüsusi diqqət ayırdığını deyən nazir ölkəmizin 2017-2019-cu illər üçün BMT-nin İqtisadi və Sosial Şurasına üzv seçildiyini və bu statusda da Azərbaycanın davamlı inkişaf məqsədlərinin təşviqinə töhfə verməyə çalışacağını bildirdi.
Nazir Qoşulmama Hərəkatının 2019-cu ildə növbəti sammitinin Azərbaycanda keçiriləcəyini qeyd edərək, Afrika ölkələrinin mütləq əksəriyyətinin Qoşulmama Hərəkatında təmsil edildiyini və bu platforma əsnasında da qitə ölkələri ilə Azərbaycan arasındakı əməkdaşlığın inkişafı üçün əlverişli imkanların olduğunu vurğuladı.
Afrika İttifaqının siyasi məsələlər üzrə komissarı xanım Aişə Abdullahi Bakıda keçirilən Beynəlxalq Humanitar Foruma dəvət edildiyinə görə təşəkkürünü bildirdi və forumun gündəliyində duran məsələlərin aktual xarakter daşıdığını qeyd etdi. O, forumda multikulturalizm üzrə panelə sədrlik edəcəyini və beynəlxalq gündəlikdə duran məsələlərə münasibətdə Afrika İttifaqının baxışını təqdim edəcəyini dedi.
Görüşdə Afrika İttifaqı ilə Azərbaycan arasında əlaqələrinin gələcək perspektivləri, BMT-nin islahatı və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by Aisha Abdullahi, Commissioner for Political Affairs of the African Union
At the meeting the sides noted that the visit of the delegation of the African Union to Azerbaijan contributes to the development of bilateral relations.
Minister Elmar Mammadyarov stressed that Azerbaijan is interested in the development of bilateral and multilateral relations with the African Union and the Member States as an Observer State at the organization. He said that consistent work is being carried out to better promote Azerbaijan among African countries through various events organized at the African Union Headquarters. Minister also noted that Azerbaijan has paid a special attention to the African issues during its non-permanent membership of the UN Security Council for term of 2012-2013. Added that Azerbaijan was elected a member of the United Nations Economic and Social Council (ECOSOC) and in this capacity also Azerbaijan will contribute to the promotion of sustainable development goals.
Minister informed that the next 2019 Summit of the Non-Aligned Movement will be held in Azerbaijan. Given the fact that majority of the African states are also members of Non-Aligned Movement he noted the favorable opportunities for the development of cooperation between African countries and Azerbaijan in the framework of NAM platform as well.
Aisha Abdullahi expressed her gratitude for the invitation to the Baku International Humanitarian Forum and stressed the topicality of the issues on the agenda of the forum. Commissioner mentioned that she will chair the panel on multiculturalism at the forum and will present African Union’s view on the issues of international agenda.
At the meeting, future prospects of the relations between African Union and Azerbaijan, the UN reform and the other issues of mutual interest were discussed.