Prezident İlham Əliyev Cibutinin xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq nazirinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev fevralın 24-də Cibuti Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Mahmud Əli Yusufun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Azərbaycan ilə Cibuti arasında əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq əlaqələrinin yüksək səviyyədə olduğunu məmnunluqla qeyd edən dövlətimizin başçısı Cibuti Respublikası parlamentinin Xocalı soyqırımının tanınması barədə qəbul etdiyi qərara görə minnətdarlığını bildirdi, bunu qardaşlıq münasibətlərimizin və ölkəmizə dəstəyin mühüm göstəricisi kimi dəyərləndirdi. Ondan çox ölkənin artıq Xocalı soyqırımını tanıdığını vurğulayan Prezident İlham Əliyev bunun tarixi həqiqətlərin doğru əks etdirilməsi və bu dəhşətli cinayəti törədənlərin mühakiməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd etdi. Dövlətimizin başçısı Azərbaycan ilə Cibutinin BMT və digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində uğurla əməkdaşlıq etdiyini dedi, ölkələrimizin vacib məsələlərin müzakirəsi zamanı bir-birini daim dəstəklədiyini vurğuladı. Güclü siyasi əlaqələrin iqtisadi sahədə də əməkdaşlığın inkişafına zəmin yaratdığını bildirən Prezident İlham Əliyev hazırda əməkdaşlığımızın praktik şəkildə inkişafının müşahidə olunduğunu qeyd etdi. Dövlətimizin başçısı ölkələrimiz arasında əlaqələrin nəqliyyat və yük daşımaları sahəsində çox yaxşı perspektivləri olduğunu bildirdi, bu istiqamətdə həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlərin və təmasların vacibliyini vurğuladı. Prezident İlham Əliyev Cibuti Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq nazirinin Azərbaycana səfərinin uğurlu və səmərəli olacağına, səfərin ölkələrimiz arasında münasibətlərin daha da möhkəmləndirilməsi işinə öz töhfəsini verəcəyinə ümidvar olduğunu bildirdi.
Nazir Mahmud Əli Yusuf Cibuti Respublikasının Prezidenti İsmayıl Ömər Gellenin məktubunu Prezident İlham Əliyevə çatdırdı. Qonaq qeyd etdi ki, Bakı kimi gözəl bir şəhərdə qardaşcasına qarşılanmasından məmnunluq duyur. Azərbaycan ilə Cibuti arasında bir çox oxşarlıqların olduğunu deyən qonaq ölkələrimizin mürəkkəb regionda yerləşdiklərini vurğuladı. Azərbaycan ərazisinin bir hissəsinin işğala məruz qaldığını qeyd edən nazir münaqişənin sülh yolu ilə həll olunması istiqamətində gedən prosesləri yaxından izlədiklərini bildirdi və bu sahədə beynəlxalq səviyyədə qazanılan bir sıra diplomatik uğurların önəmini qeyd etdi. 1993-cü ildə Cibutinin BMT Təhlükəsizlik Şurasının üzvü olduğu dövrə toxunan Mahmud Əli Yusuf o zaman ölkəsinin beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünü qınamağa çağırdığını və bu məsələdə sərt mövqe nümayiş etdirdiyini vurğulayaraq BMT Təhlükəsizlik Şurasının işğalı pisləyən 4 qətnamə qəbul etdiyini xatırladı. Azərbaycanın artıq güclü bir dövlətə çevrildiyini məmnunluqla qeyd edən Cibuti Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Azərbaycanın ədalətli mövqedə olduğunu, buna görə də beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən dəstəkləndiyini vurğuladı.
Görüşdə Azərbaycan ilə Cibuti arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

President Ilham Aliyev received delegation led by Djibouti`s Minister for Foreign Affairs and International Cooperation
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on February 24, 2017 has received a delegation led by Minister for Foreign Affairs and International Cooperation of the Republic of Djibouti Mahmoud Ali Youssouf.
Hailing cooperation and partnership between Azerbaijan and Djibouti, the head of state expressed his gratitude for the Djibouti Parliament`s decision to recognize the Khojaly genocide, and described it as an important sign of brotherly relations between the two countries and support for Azerbaijan. Emphasizing that more than ten countries have already recognized the Khojaly genocide, President Ilham Aliyev said it is important in terms of spreading the historical truth and bringing the perpetrators of this terrible crime to justice. The head of state said Azerbaijan and Djibouti successfully cooperate within the UN and other international organizations, adding the two countries have always supported each other in discussion of important issues. Noting that strong political relations between the two countries pave the way for the development of economic cooperation, President Ilham Aliyev pointed out practical development of the bilateral cooperation. The head of state underlined that there are very good prospects for cooperation between the two countries in the fields of transport and cargo shipment, and stressed the significance of reciprocal visits and contacts in this regard. President Ilham Aliyev expressed hope that the visit of the Minister for Foreign Affairs and International Cooperation of the Republic of Djibouti to Azerbaijan will be successful and fruitful and contribute to strengthening relations between the two countries even further.
Minister Mahmoud Ali Youssouf handed a letter of President of the Republic of Djibouti Ismail Omar Guelleh to President Ilham Aliyev. The Minister noted that he is happy to receive brotherly welcome in a beautiful city as Baku. Saying that there are many similarities between Azerbaijan and Djibouti, Mahmoud Ali Youssouf noted that both countries are situated in volatile regions. Noting that a part of Azerbaijan`s territory was occupied, the FM said they closely follow the ongoing processes to find a peaceful solution to the conflict and stressed the importance of diplomatic achievements in this sphere gained at an international level. Touching upon Djibouti`s membership of the UN Security Council in 1993, Mahmoud Ali Youssouf said his country then urged the international community to condemn the aggression of Armenia against Azerbaijan and took a tough stance on this issue. He also recalled that the UN Security Council adopted four resolutions condemning the occupation. Hailing Azerbaijan`s becoming a strong country, the Minister for Foreign Affairs and International Cooperation of the Republic of Djibouti said Azerbaijan took a fair position, and therefore is supported by the international community.
They exchanged views over the development of cooperation between Azerbaijan and Djibouti in various areas.