Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Cibuti Respublikasının Milli Assambleyasının Prezidenti Məhəmməd Əli Humədin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Görüşdə iki ölkə arasında siyasi münasibətlərin yüksək səviyyəsindən məmnunluq ifadə edildi. Parlament diplomatiyasının önəminin vurğulandığı görüşdə hər iki ölkə parlamentində yaradılan dostluq qruplarının fəaliyyətinin intensivləşdirilməsinin vacibliyi qeyd edildi.
Nazir Elmar Məmmədyarov BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə əlaqədar məlum qətnamələrinin qəbulunda BMT TŞ-nın o zaman qeyri-daimi üzvü kimi Cibutinin fəal rolunu yüksək qiymətləndirdi. O, həmçinin Cibuti Respublikasının Milli Assambleyasında Xocalı Soyqırımına dair qətnamənin qəbul edilməsi, ümumilikdə, Azərbaycanın ədalətli mövqeyini daim dəstəklədiyinə görə ölkəmiz adından təşəkkür ifadə etdi.
Məhəmməd Əli Huməd Azərbaycan hökuməti tərəfindən Cibuti Respublikasına edilən humanitar yardıma görə minnətdarlığını çatdırdı və hər zaman qardaş və dost Azərbaycan xalqının yanında olduqlarını bəyan etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov iqtisadi və humanitar əlaqələrin genişləndirilməsinin vacibliyinə toxundu. Qeyd olundu ki, hər iki ölkənin əlverişli coğrafi-strateji mövqeyi hava və dəniz daşımaları sahəsində əməkdaşlığı daha da genişləndirməyə imkan verir.
Məhəmməd Əli Huməd Cibutini Azərbaycan üçün Afrika və ərəb dünyasına “giriş qapısı” kimi xarakterizə etdi və bu xüsusda Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı ilə Cibuti portu, Azərbaycan Hava Yolları QSC-in Cibutinin müvafiq qurumları ilə əməkdaşlığı və qarşılıqlı səfər mübadiləsini təqdir etdi.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the delegation headed by Muhammad Ali Hummed, President of National Assembly (Parliament) of the Republic of Djibouti
At the meeting the sides expressed their satisfaction with the level of political relations between the two countries. They also stressed the importance of parliamentary diplomacy and intensifying the activity of Friendship Group of both countries.
Minister Elmar Mammadyarov highly appreciated the active role of Djibouti as a non-permanent member of UN Security Council in adoption of relevant UN Security Council resolutions on Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict in that time. He also expressed his gratitude on behalf of our country for the adoption of resolution on Khojaly genocide in the National Assembly of the Republic of Djibouti and consistent support to the Azerbaijan’s just position.
Muhammad Ali Hummed expressed his gratitude for the humanitarian assistance rendered by the Government of Azerbaijan to Djibouti and stated that his country always stands by brotherly and friendly Azerbaijani people.
Touching upon the importance of expansion of economic and humanitarian relations, is was mentioned that the favourable geographical and strategic position of both countries could provide more opportunities to strengthen further cooperation in the fields of air and sea transport.
Muhammad Ali Hummed characterized his country as an “entry door” to Africa and Arabic word for Azerbaijan and in this regard, he commended the cooperation forged between Baku International Sea Trade Port and Djibouti Port as well as Azerbaijan Airlines and relevant authorities of Djibouti and exchange of mutual visits.