Əddis-Əbəbədə 28 May - Respublika Günü təntənəli şəkildə qeyd edilib
Azərbaycanın Efiopiyadakı səfirliyi 28 May – Respublika Günü münasibətilə rəsmi qəbul təşkil edib. Qəbulda Efiopiyanın yüksək vəzifəli şəxsləri, o cümlədən Baş nazirin müşaviri Fasil Nahom, Efiopiya və Afrika İttifaqı yanında akkreditə olunmuş diplomatik nümayəndəliklərin rəhbərləri və diplomatlar, ölkənin aparıcı media nümayəndələri, yerli iş adamları və ölkəmizin ali təhsil müəssisələrinin efiopiyalı məzunları iştirak ediblər.
Çıxış edən səfir Elman Abdullayev 1918-ci il mayın 28-də yaradılmış Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin müsəlman Şərqində ilk demokratik respublika olduğunu, bütün ölkə vətəndaşlarına bərabər hüquqlar, o cümlədən qadınlara seçki hüququnun dünyanın bir çox dövlətlərindən əvvəl verildiyini qeyd edib.
Səfir E.Abdullayev cinayətkar hərbi diktatura rejimi tərəfindən idarə olunan Ermənistanın beynəlxalq ictimaiyyətin mövqeyinə qarşı hörmətsizlik nümayiş etdirdiyini vurğulayıb, Azərbaycanın 20 faiz torpaqlarını hələ də işğal altında saxladığını, BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsinin tələblərini yerinə yetirmədiyini və bir milyondan artıq qaçqın və məcburi köçkünümüzün öz tarixi torpaqlarına dönə bilmədiklərini deyib.
E.Abdullayev müasir Azərbaycan dövlətinin banisi ümummilli lider Heydər Əliyevin uzaqgörən və praqmatik siyasəti nəticəsində ölkəmizi ağır vəziyyətdən xilas etdiyini, sabitliyin, davamlı inkişafın təməlini qoyduğunu və vətəndaş qarşıdurmasının qarşısını aldığını bildirib. Ümummilli lider Heydər Əliyevin həm SSRİ, həm də müstəqil Azərbaycanda hakimiyyətdə olduğu dövrlərdə ölkəmizin inkişafında, müstəqilliyimizin və dövlətçiliyimizin möhkəmləndirilməsində, Azərbaycanın dünyada nüfuzunun gücləndirilməsində tarixi rolunu qeyd edən səfir Ulu Öndərin hər zaman xalqının yanında olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycanın qədim dini tolerantlıq və multikulturalizm ənənələrinə sahib olduğunu deyən E.Abdullayev ölkəmizdə tarixən müsəlmanların, xristianların, yəhudilərin dinc və qarşılıqlı ehtiram şəraitində yaşadıqlarını, multikulturalizm və tolerantlığın Azərbaycan dövlətinin xüsusi diqqəti və qayğısı nəticəsində dövlət siyasətinə çevrildiyini bildirib. O, dünyada multikulturalizmin və tolerantlığın təşviqi məqsədilə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə 2008-ci ildə “Bakı prosesi”nin başlandığını diqqətə çatdırıb. Səfir, həmçinin Azərbaycanda 2016-cı ilin “Multikulturalizm İli”, 2017-ci ilin “İslam Həmrəyliyi İli” elan edildiyini bildirərək, ölkəmizin tolerantlıq və multikulturalizm prinsiplərinə daim sadiq qaldığını vurğulayıb. E.Abdullayev 2015-ci ildə təşkil edilmiş birinci Avropa Oyunları, mayın 12-22-də baş tutmuş IV İslam Həmrəyliyi Oyunları, Bakıda keçirilən beynəlxalq mədəniyyətlərarası dialoq və humanitar forumlardan söz açıb.
Azərbaycanın Afrika ölkələri, o cümlədən Efiopiya ilə ikitərəfli münasibətlərinə toxunan səfir E.Abdullayev, Afrika İttifaqı ilə əlaqələrin inkişafı, əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində atılan addımlar və əldə olunmuş nailiyyətlərə dair məlumat verib. O, Azərbaycanın Afrika qitəsi ölkələri ilə münasibətlərinin inkişafında qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyətini qeyd edib. O, 2017-ci il mayın 5-6-da Bakıda keçirilmiş IV Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda Efiopiyanın birinci xanımı Roman Tesfayenin və Malinin birinci xanımı Keita Aminata Maiqanın Forum çərçivəsində Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti xanım Mehriban Əliyevanın iştirak etdiyi “Qızlara təhsil verməklə zorakı ekstremizmə qarşı mübarizə” adlı “dəyirmi masa”da nitq söylədiklərini bildirib. 2017-ci ilin noyabrında Azərbaycan ilə Efiopiya arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyinin qeyd ediləcəyini bildirən səfir E.Abdullayev, gələcəkdə də ölkələrimiz arasında ikitərəfli əlaqələrin uğurla inkişaf edəcəyinə əmin olduğunu vurğulayıb.
Qəbul zamanı əsas qonaq qismində çıxış edən Efiopiyanın Baş nazirinin müşaviri Fasil Nahom Azərbaycan ilə Efiopiya arasında münasibətlərin sürətlə inkişaf etdiyini və ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük potensialın mövcud olduğunu deyib.
Tədbir zamanı qonaqlara Azərbaycanın zəngin mədəniyyəti və tarixini əks etdirən videoçarxlar nümayiş etdirilib və milli mətbəxin təamları təqdim olunub.

The Republic Day marked in Addis Ababa
The Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Federal Democratic Republic of Ethiopia hosted official reception on the occasion of the Republic Day. High-level Ethiopian officials, including Dr. Fasil Nahom, Advisor to the Prime-Minister of Ethiopia, officials of the Ethiopian Foreign Ministry, as well as Ambassadors and diplomats, media representatives, business people and Ethiopian alumnis of Azerbaijan’s high schools  participated at the event.
The Ambassador of Azerbaijan Mr. Elman Abdullayev in his welcoming remarks informed the guests about the significance of the establishment of the first ever Parliamentary Democracy in the Muslim East – Azerbaijan Democratic Republic, its crucial role in the granting of equal rights to all the citizens, especially woman’s suffrage in 1919 which is long before many other states did . It was noted that modern Republic of Azerbaijan is the successor of the Azerbaijan Democratic Republic.
Later Ambassador Abdullayev spoke about military aggression of the Republic of Armenia against Azerbaijan in the result of which 20% of our territories are still under military occupation and more that 1 million refugees and IDP are unable return to their homelands. He reminded the guests that UN Security Council adopted four resolutions demanding full, unconditional and immediate withdrawal of the Armenian military forces from the occupied territories.
Ambassador Abdullayev specially underlined the historical role of the founder of the modern Azerbaijan, our National Leader Heydar Aliyev in all the achievments that Azerbaijan has nowadays.
Ambassador has also spoke about strong and long-lasting traditions of tolerance and multiculturalism in Azerbaijan, importance and necessity for the whole world of the “Baku Process”, launched by the initiative of the President of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev in 2008.  Ambassdor added that Azerbaijan is an exemplary model of multiculturalism and interfaith harmony creating an inclusive environment where representatives of all religions continue to live side by side in peace and dignity. He infromed the guests that year 2016 has been declared as “The Year of Multiculturalism”, meanwhile the ongoing year 2017 is “The Year of Islamic Solidarity” in Azerbaijan.
While talking about relations with the African countries Ambassdor touched upon the importance of the official visits in the promotion of bilateral relations. He informed the participants about the visits of the First Lady of Ethiopia H.E. Ms. Roman Tesfaye, First Lady of Rwanda H.E. Ms. Jeannette Kagame and First Lady of Mali H.E. Ms. Keita Aminata Maiga for the participation at the World Forum on International Dialogue in Baku on 5-6 May, 2017, as well as their active participation together with the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan H.E. Ms. Mehriban Aliyeva at the round table “Countering violent extremism through the girls’ education”.
Ambassador has also noted that on November this year Azerbaijan and Ethiopia will be celebrating the 25th anniversary of the establishment of the diplomatic relations and expressed hope that the relationship between our countries will be stronger and stronger.
Guest of honour from the Ethiopian side Dr. Fasil Nahom in his remarks spoke about bilateral relations between our countries, adding that they have been developing very rapidly in the recent years.