Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Efiopiyaya səfəri çərçivəsində Afrika İttifaqının İqtisadi məsələləri üzrə komissarı Viktor Harrison və Sosial məsələləri üzrə komissarı Amira Elfadil ilə görüşüb
Görüşdə Afrika İttifaqı ilə Azərbaycan arasında siyasi, iqtisadi, logistika, elm-texnika, təhsil, gənclər siyasəti, idman və təhsil sahəsində əməkdaşlıq üçün geniş imkanların olduğu bildirildi.
Tərəflər hələ SSRİ dövründə Afrika qitəsindən çoxsaylı tələbələrin müxtəlif sahələr üzrə Azərbaycanda təhsil aldıqlarını qeyd edərək bu sahədə əməkdaşlığın davam etdirilməsinin vacibliyinə diqqəti çəkdilər.
Görüşdə Azərbaycanın multikulturalizm ənənələri, dinlər və mədəniyyətlərarası dialoq prosesinə verdiyi töhfələri və bu xüsusda Bakıda keçirilən humanitar və mədəniyyətlərarası dialoq forumlarında Afrika İttifaqının və üzv dövlətlərin yüksək səviyyəli nümayəndə heyətlərinin iştirakı məmnuniyyətlə vurğulandı.
Həmçinin, Xarici İşlər Nazirliyi nəzdində Azərbaycan Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyinin digər tərəfdaş təşkilatlarla birlikdə Afrika qitəsində həyata keçirdiyi humanitar layihələr, Azərbaycan ilə YUNESKO arasında fəaliyyət göstərən Etimad Fondu vasitəsilə Keniya, Tanzaniya, Uqanda və Liberiyada qızların təhsili üzrə layihələrin uğurla həyata keçirildiyi qeyd edilərək Afrika İttifaqı Komissiyasının sözügedən layihələrə tərəfdaş qismində cəlb edilməsinin vacibliyi bildirdi.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə təcrübə mübadiləsinin aparılması və nümayəndə heyətlərinin səfərlərinin təşkil olunması barədə razılıq əldə olundu.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov within the visit to Ethiopia met with the African Union Commissioner for Social Affairs Amira El Fadil and Commissioner for Economic Affairs Victor Harrison
At the meeting it was noted that there are broad opportunities for cooperation in political, economic, logistics, science, education, youth policy, sports and educational fields between the African Union and Azerbaijan.
Noting that number of students from the African continent studied in Azerbaijan in various disciplines during the period of USSR period, the sides pointed out the importance of continuing cooperation in this area.
The traditions of multiculturalism of Azerbaijan and its contribution to inter-religious and intercultural dialogue and the participation of high-level delegations of the African Union and Member States in the humanitarian and intercultural dialogue forums in Baku was praised at the meeting.
Touching upon the humanitarian projects implemented in Africa by the Azerbaijan International Development Agency under the Ministry of Foreign Affairs in conjunction with other partner organizations, successful implementation of girls' education projects in Kenya, Tanzania, Uganda and Liberia through the Trust Fund operated by Azerbaijan and UNESCO, they stressed the importance of involving the African Union Commission as a Partner in these projects.
During the meeting the sides agreed to exchange experiences and organize visits of delegations in areas of mutual interest.