İlham Əliyev Azərbaycan xalqına müraciət edib
Prezident İlham Əliyev aprelin 11-də keçirilən seçkilərdə ona göstərilən böyük etimada görə xalqımıza müraciət edərək minnətdarlığını bildirib.
Prezident İlham Əliyevin müraciəti
-Əziz həmvətənlər.
Prezident seçkilərində Azərbaycan xalqı yenidən mənə böyük etimad göstərmişdir. Bu etimada, bu böyük dəstəyə görə doğma xalqıma minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm.
Mən həmişə Azərbaycan xalqının dəstəyini hiss edirəm. Bu dəstək mənə güc verir. Bu dəstək bizim inkişafımız üçün əsas şərtdir. Xalq-iqtidar birliyi Azərbaycanda inkişafımızın əsas amilidir. Bu seçkilərdə Azərbaycan xalqı sabitliyə, təhlükəsizliyə, inkişafa, tərəqqiyə səs vermiş, son 15 il ərzində görülən işlərə yüksək qiymət vermişdir. Bütün bu uğurları biz sizinlə birlikdə qazandıq.
Xalq-iqtidar birliyi, bizim məqsədyönlü siyasətimiz bu gün Azərbaycanı qüdrətli dövlətə çevirmişdir. Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzu artır, biz dünya miqyasında layiqli yer tuta bilmişik. Bu gün Azərbaycan dünyada çox böyük hörmətə, rəğbətə, dəstəyə malik olan bir ölkədir. Biz etibarlı tərəfdaşıq, bizimlə hesablaşırlar və biz beynəlxalq aləmdə öz mövqelərimizi böyük dərəcədə gücləndirə bilmişik.
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı prinsipial mövqeyimizdən bir addım da geriyə atmamışıq. Bizim prinsipial mövqeyimiz daha da güclənir. Bu münaqişə ölkəmizin ərazi bütövlüyü çərçivəsində həll olunmalıdır, bunun başqa yolu yoxdur. Son illər ərzində bir çox mötəbər beynəlxalq təşkilatlar bizim mövqeyimizi, ədaləti dəstəkləyən bir sıra qərar və qətnamələr qəbul etmişlər. Biz böyük diplomatik qələbələrə nail olmuşuq. Eyni zamanda, döyüş meydanında biz böyük qələbəyə nail olmuşuq. Azərbaycan əsgəri, Azərbaycan Ordusu, Azərbaycan dövləti işğal altında olan torpaqlarımızın bir hissəsini işğalçılardan azad etmişdir. Ağdərə, Füzuli, Cəbrayıl rayonlarının bir hissəsi işğalçılardan təmizləndi və o torpaqlarda bu gün Azərbaycan bayrağı dalğalanır. İşğaldan azad edilmiş torpaqlara həyat qayıdır, insanlar qayıdır. O torpaqlarda prezident seçkiləri keçirilir. Gün gələcək və bu gün hələ də işğal altında olan bütün torpaqlarda Azərbaycan bayrağı qaldırılacaq, bu torpaqlarda prezident seçkiləri keçiriləcək, Azərbaycan Prezidenti seçiləcəkdir.
Biz daha güclü olmalıyıq. Güclü olmaq üçün daha güclü iqtisadiyyat qurmalıyıq. Son 15 il ərzində iqtisadi sahədə Azərbaycan qədər inkişaf edən ikinci ölkə olmamışdır. İqtisadiyyatımız 3,2 dəfə artmışdır və bu gün Azərbaycan dünyanın ən rəqabətqabiliyyətli ölkələri sırasındadır. Rəqabət qabiliyyətliliyinə görə biz 35-ci yerdəyik.
Siyasətimizin mərkəzində həmişə Azərbaycan vətəndaşı, onun problemləri, qayğıları, onun rifahı olubdur. Son 15 il ərzində maaşlar və pensiyalar 8 dəfə artmışdır. Bu siyasət bundan sonra da davam etdiriləcəkdir. Azərbaycan bu illər ərzində kosmik dövlətə çevrilibdir. Biz ən qabaqcıl texnologiyaları ölkəmizə gətiririk, tətbiq edirik və texnoloji, elmi inkişaf gələcək fəaliyyətimiz üçün də əsas prioritetlərdən biri olacaqdır.
Bir sözlə, bütün istiqamətlər üzrə nəticələr göz qabağındadır. Azərbaycan nəhəng enerji və nəqliyyat layihələrini icra edir. Bizim təşəbbüsümüz və fəal iştirakımızla o layihələr əsasında Avrasiyanın enerji və nəqliyyat xəritələri yenidən tərtib olunur. Azərbaycan dövləti heç vaxt bugünkü qədər güclü olmamışdır. Biz güclü dövlət qurmuşuq, daha da güclü Azərbaycan qurmalıyıq və əminəm ki, quracağıq.
Keçdiyimiz yol şərəfli yoldur, qələbələr, uğurlar yoludur. Əminəm ki, biz həmişə qələbələr yolu ilə gedəcəyik. Yeni qələbələrə doğru irəli!

President Ilham Aliyev addressed the people of Azerbaijan
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has addressed the people of Azerbaijan to congratulate them for again placing great confidence in him in the presidential election held on April 11.
Address by President Ilham Aliyev
Dear fellow countrymen,
The people of Azerbaijan have again placed great confidence in me in the presidential election. I would like to express my gratitude to my dear people for this confidence, for this great support.
I have always felt support of the people of Azerbaijan. This support gives me strength. This support is the primary condition for our development. People-government unity lies at the heart of our development in Azerbaijan. In this election the people of Azerbaijan voted for stability, security, development, prosperity, and highly appreciated what has been done over the past 15 years. We have achieved this success together with you.
People-government unity, our purposeful policy has transformed Azerbaijan into a powerful state. Azerbaijan`s international influence is growing, we managed to take a worthy standing on the global scale. Azerbaijan is today a country, which enjoys great respect, support in the world. We are a reliable partner, we are a country to be reckoned with, we managed to considerably strengthen our international standing.
We have not deviated by an inch from our principled position on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. Our principled position is being reinforced. This conflict must be solved within the framework of our country`s territorial integrity, there is no other way. In the past few years a number of influential international organizations have adopted several decisions and resolutions backing our position and justice. We have won great diplomatic victories. At the same time, we sealed victory on the battlefield. The Azerbaijan soldier, Azerbaijani army, the state of Azerbaijan liberated part of our territories from occupation. Part of Aghdara, Fuzuli, Jabrayil regions was freed from occupation, and Azerbaijan`s flag is today flying in these lands. Life returns to the retaken territories, people return there. The presidential election is held in these lands. The day will come when Azerbaijan`s flag will be raised, when the presidential election will be held, when the President of Azerbaijan will be elected in all our territories, which are under occupation.
We should grow stronger. In order to grow stronger we should build a stronger economy. There is not a second country that has developed economically as much as Azerbaijan has in the past 15 years. Our economy has grown 3.2 times and Azerbaijan is today one of the world`s most competitive countries. We rank 35th in terms of competitiveness.
Our policy has always centered on the Azerbaijani citizen, his problems, concerns, his well-being. Salaries and pensions have increased 8 times in the past 15 years. This policy will be continued. Azerbaijan has become a country with space industry. We bring and apply advanced technologies in our country, and technological, scientific development will be one of the key priorities of our future activities.
In short, results are obvious in all areas. Azerbaijan is implementing huge energy and transport projects. On our initiative and with our participation these projects are redrawing Eurasia`s transport and energy maps. The state of Azerbaijan has never been this powerful. We have built a strong state, we should and will build a stronger Azerbaijan.
We have gone through a decent path, a path of triumphs and success. I am confident that we will always move forward on the path of success. Towards new triumphs!